ŚWIĘTUJEMY NIEPODLEGŁĄ!

W piątek 7 listopada 2014 r. odbył się poranek patriotyczny z okazji 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Młodzież klas IV - VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum , pięknie udekorowana kotylionami w barwach narodowych oraz dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Obrowie mogli wysłuchać pieśni patriotycznych oraz obejrzeć multimedialną prezentację o losach polskiego żołnierza.
W tym roku obchodzimy także 100. rocznicę wybuchu I wojny światowej. Aby upamiętnić to wydarzenie, tak brzemienne w skutki, a jednocześnie ważne dla narodu polskiego organizatorzy uroczystości przygotowali rys historyczny pokazując losy wojny w czarno-białej fotografii.


Najlepiej historia trafia do młodzieży, jeśli zostanie przedstawiona w sposób przystępny. Tego zadania podjął się uczeń III klasy gimnazjum - Bogusz Wojciechowski, który od wielu lat pasjonuje się historią wojny i uzbrojenia a I wojny w szczególności. Wtedy właśnie po raz pierwszy zostały użyte czołgi, karabiny maszynowe, samoloty, zeppeliny ( sterowce ), broń chemiczna i in.
Bogusz w bardzo ciekawy i sugestywny sposób opisał sposób działania poszczególnych typów broni a także przyniósł ze sobą hełm wojskowy , który uczniowie mogli przymierzyć .
Uroczystość uświetnili Skauci Europy pełniąc uroczystą wartę przy symbolicznej mogile poległych za ojczyznę.
Na koniec organizatorzy podziękowali za przybycie i wspólnie odśpiewano hymn państwowy.
Jolanta Szweda

Organizatorzy - Jolanta Szweda (scenariusz, prowadzenie, dekoracje, prezentacje slajdów) i Janusz Lewandowski (oprawa muzyczna i opieka nad szkolnym chórem) serdecznie dziękują za pomoc w organizacji święta, w szczególności pani Krystynie Tarkowskiej i Jędrzejowi Modelskiemu.